خرید گاوصندوق در شهرهای بزرگی مثل تهران که انواع برند ها در کنار هم فعالیت میکنند کاری هست بسیار حساس زیرا شما با یک خرید تصمیم میگیرید یک عمر تمام اندو خته خود را به یک برند بسپارید و با آرامش خاطر به مسافرت یا کارهای دیگر بپردازید و در این بین این اندوخته شما از چندین جهت در معرض خطر هست که عبارتند از :
  1. خطر سرقت
  2. خطر آتش سوزی
  3. خطر سیل
  4. خطر زلزله
خطر سرقت:
این خطر از جمله خطراتی هست که یک خانه یا مغازه خالی را تهدید میکند و قطعا باید درب و گاوصندوقی را استفاده کرد که ضد سرقت باشد تا دارایی های شما را از این خطر مصون نگه دارد.
خطر آتش سوزی:
این خطر هر زمان یک محل را تهدید میکند چه زمانی که محل خالی هست و چه زمانی که محل پر باشد به همین جهت در تولید گاوصندوق جزو اولین مواردی هست که بر آن تاکید میشود و مصالح مورد نظر را در تولید استفاده میکنند
خطر سیل:
این خطر در این مقاله به صورت ظریفانه بررسی شده است
خطر زلزله:از این جهت که بعد از زلزله و آوار برداری باید گاوصندوق مقاومت فشاری بالایی داشته باشد مد نظر هست پس از تالیف مقالاتی در زمینه محتوای بین دو جداره که چه مصالحی باید استفاده شود و لولا ها  و درب گاوصندوق و طراحی داخلی گاوصندوق امروز قصد داریم در رابطه با درز بین درب و بدنه گاوصندوق صحبت کنیم....

در بین مردم شبهه ای وجود دارد که هر دری با دیلم باز میشود ولی این نکته را باید در درنظر داشت که دیلم باید مابین دو قطعه قرار بگیرد تا بتواند به کمک یکی از قطعات به دیگری فشار وارد کند یا در زمینه گاوصندوق می بایست دیلم بین درب و بدنه قرار بگیرد تا با فشار درب باز شود .علاوه بر اینکه در مقالات اخیر گفته شد که زبانه استفاده شده در  گاوصندوق ایمن باید فولادی باشد که فولاد به آسانی با فشار دیلم خم نمیشود و نمیشکند.

علاوه بر اینکه وجود درز بین درب و بدنه برای مسئله سرقت مورد استفاده قرار میگیرد در موارد آتش سوزی اول اینکه دما و حرارت بیرون را به داخل منتقل میکند که یک صندوق نسوز نباید چنین باشد ثانیا اینکه بعد از آتش سوزی زمانی که نیروهای امدادی رسیدند برای خاموش کردن آتش باید از آب استفاده کنند یا در موارد آب گرفتگی و سیل نباید آب داخل گاوصندوق شود و محتویات داخل را که غالبا اسناد و مدارک می باشد را دچار خرابی کند در اینجا هست که ما وارد  مبحث  شیرین گاوصندوق ضد آب میشویم.

برای درز بین درب و بدنه در مرحله اول تولید کننده باید کار خود را با ظرافت انجام دهد تا بدون استفاده از موارد دیگر و فقط با انجام عملیات اندازه گیری های ریاضی گاوصندوقی را تولید کند درز قابل مشاهده ای بین درب و بدنه گاوصندوق فابل رویت نباشد. اما اگر چنانچه درز بین درب و بدنه گاوصندوق از نظر خریدار قابل قبول نبود میتوان با استفاده از موادی گاوصندوق را ضد آب کرد که آب داخل آن نرود یاحتی اگر درز موجود این اجازه داد ایمنی  دمایی را هم ارتقا داد.

از بهترین درزگیر ها برای ممانعت از انتقال دما و حرارت ، مواد مخصوص گاوصندوق و سیلیکون را میتوان نام برد که هرکدام دارای مقاومت دمایی متفاوتی می باشد.

مورد دوم که در بالا نام برده شد سلیکون می باشد که از ویژگی های آن ، نچسب و بهداشتی بودن، انعطاف پذیری و مقاومت آن در برابر کشیدگی و پارگی، مقاومت در برابر انواع اسید رقیق و آب شور و بسیاری از مواد دیگر  به جز روغن می باشد .به همین علت میزان استفاده از این محصول بسیار زیاد بوده و آن را مورد توجه شمار زیادی از افراد و صنایع قرار داده است. از مفتول سیلیکون گرد به عنوان درزگیر نسوز و اورینگ مدار باز در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، بهداشتی ، پزشکی و هم چنین درزگیری قالب برای ریخته گری رزین های پلی یورتان‌، اپوکسی و پلی استر و غیره استفاده می شود . این محصول مانند دیگر محصولات سیلیکونی تحمل حرارتی -50 تا +300 درجه سانتیگراد و تحمل ولتاژ 650 ولت را دارد.

برای پر کردن شکاف بین دو جداره و چسباندن سلیکون از چسب های مخصوصی استفاده می شود که عبارتند از:

1.چسب نسوز سلیکون که مقاومت 300 درجه ای دارد و میتوان از آن برای چسباندن پارچه های نسوز و ورق های واشر استفاده کرد

2.چسب نسوز بایسون که مقاومت 1250 درجه ای دارد که میتوان از آن برای تعمیر ترک ها، آب بندی اتصالات، درزگیری تنورها، اجاق ها، کوره ها و غیره استفاده کرد که بیشتر مورد استفاده صنایع ذوب و کوره سازی می باشد و در بازار با عناوین خمیر حرارتی بایسون،درز گیر نسوز بایسون و چسب نسوز آب بند بایسون یافت می شود.

3.چسب نسوز کالوفر که مقاومت 1500 درجه ای دارد که تمامی کاربردهای چسب بایسون را دارد و در حقیقت کبفبت بالاتر آن می باشد

اما برای مقوله ضد آب شدن گاوصندوق از مواد دیگر هم میشود استفاده کرد. که از جمله آن میتوان به نوارهای اسفنجی لاستیکی اشاره کرد که دارای ویژگی هایی مثل عمر بالا،تراکم پذیری خوب و مقاومت عالی به اکسیداسیون  می باشد به ویژه خاصیت نرم بودن در کنار خاصیت ارتجاعی آن کاربردهای بسیاری به این محصول بخشیده  هست که میتوان برای لرزش گیری،آب بندی و درز گیری خودرو و آب بندی تابلوهای برق استفاده کرد.