پر کردن محتوی بین دوجداره فولاد[گاوصندوق]

گاوصندوق یک کالای سرمایه ای می باشد و یکی از ویژگی های کالاهای سرمایه ای عمر بالای این کالاست و چیزی که موجب میشود عمر استفاده  از یک کالا بالاتر رود جنس استفاده شده در ساخت آن کالاست و در گاوصندوق از جمله مواردی که باید مد نظر داشت جنس بدنه و درب و لولا و در این مقاله ما فقط قصد داریم تا محتوای بین دو جداره را که از چه چیزی پر میشود بررسی کرد.

همانگونه كه از اسم گاو صندوق پیداست این مکعب فلزی باید كالایی باشد فوق ایمن كه بتواند رسالت خود را در جهت حفظ سرمایه ها و اسناد به خوبی انجام دهد.گاو صندوق باید قادر به حفظ محتویات خود از آتش سوزی و سرقت و یا حتی بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله  باشد.بنابرین علاوه بر ضخامت ورقهای دو جداره مواد بین آن ها نیز حائز اهمیت است.لذا هنگام تهیه ی صندوق باید حتما به این  مورد دقت شود.حال این سوال به ذهن می آید كه بهترین موادی كه میتوان بین دوجداره گاو صندوق كار كرد كه هم آن را نسوز و هم مقاوم به ضربه كند چیست؟

شركت صندوق نسوز آركا از بتن مسلح به عنوان مواد پر كننده داخل گاو صندوق استفاده میكند.حال میخواهیم به این موضوع بپردازیم كه بتن مسلح چیست و چه خواصی دارد؟

تاریخچه بتن مسلح:

 نخستین ساختمان بتن آرمه را در سال ۱۸۷۵ در نیویورک مستر وارد  بنا نمود. همچنین، تادیوس هیئت، که در ابتدا یک وکیل بود، در دهه ۱۸۵۰تجربیاتی را در مورد تیر بتن آرمه انجام داد. وی میله‌های آهنی را در ناحیه کششی تیر قرار داد و در نزدیکی تکیه‌گاه آن را به طرف بالا خم کرده و در ناحیه فشاری مهار نمود. او هم‌چنین میله‌های قائمی را در نزدیکی تکیه‌گاه‌ها برای تحمل برش به‌کار برد. هیئت در سال ۱۸۷۷ یک کتاب ۲۸ صفحه‌ای در ارتباط با موضوع تحقیقات خود منتشر کرد همچنین کویگنت یک مهندس فرانسوی بود و اولین کسی بود که از  بتن آرمه در ساخت سازه های گوناگون بهره گرفت و  در سال ۱۸۵۳ یک ساختمان ۴ طبقه در خیابان ۷۲ چارلز میشل که در حومه شمالی شهر پاریس و نزدیک به کارخانه ی سیمان خانوادگیش بود را ساخت.این سازه اولین سازه بتن ارمه جهان است و توسط معمار محلی تئودور لاشز طراحی شده است.از کارهای دیگر کویگنت  میتوان به سیستم تامین آب شهری پاریس اشاره نمود .

  بتن مسلح یا بتن ارمه به بتن مسلح شده با میلگرد آرماتور گفته می‌شود. برای مسلح کردن بتن از میلگردهای تقویتی، شبکه‌های توری تقویتی، صفحات فلزی یا الیاف  تقویتی استفاده می‌گردد.

هدف اصلی استفاده از بتن آرمه، واگذاری نیروهای کششی بوجود آمده در بتن به میلگردهاست(به دلیل مقاومت کششی بالای میلگرد) تا بدین طریق نیروهای کششی به بتن وارد نشده و سبب ترک‌خوردگی و در نهایت پکیدن بتن نشود.مقاومت کششی بتن ۰٫۱ مقاومت فشاری آن است. این نوع از بتن، در سال ۱۸۴۹ توسط باغبانی فرانسوی به نام جوزف مونیر اختراع شده و در سال 1867 به ثبت رسید 

بتن  نیروهای فشاری  را به خوبی تحمل می‌کند؛ اما در برابر نیروهای کششی ضعیف است. پس با مسلح کردن بتن، می‌توان مقاومت کششی آن را افزایش داد.  علاوه بر میزان شکست بتن در کشش، بسیار پایین است که با مسلح نمودن آن می‌توان دو لبه بتن ترک‌ خورده را به هم نزدیک کرد. برای داشتن یک گاو صندوق  محکم وبادوام، مواد و مصالح، تقویت کننده بتن باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند.

مقاومت بالا

میزان کششی زیاد

پیوستگی مناسب با بتن

سازگاری با حرارت زیاد

ماندگاری بالا در محیط بتن

در بیشتر موارد، برای بالا بردن تاب بتن، از میلگردهای فولادی جهت مسلح کردن بتن استفاده می شود