صندوق امانات بانکی محلی امن و مورد اطمینان به جهت نگهداری اموال، اشیاء قیمتی و اسناد می باشد که با محدودیت دسترسی همراه است، اشخاص حقیقی یا حقوقی  با مراجعه به شعب بانک ارائه دهنده این خدمت می توانند اقدام به اجاره‌ی یک ساله‌ی این صندوق‌ها از بانک نمایند.

صندوق امانات

اگرچه بیشتر بانک‌های موجود در ازای دریافت هزینه‌ای به‌صورت سالیانه یا ماهیانه به ارائه چنین خدمتی می‌پردازند، اما تعداد افرادی که از این خدمت استفاده می کنند، کم است. بر اساس آماری که از چندیاز مدیران و کارکنان بانک‌ها دریافت شد از هر 200 نفر مراجعه‌کننده به بانک در روز تنها 2 نفر علاقمند به استفاده از این چنین صندوقی هستند.

مهم ترین دلیلی هم که افراد به آن اشاره می کنند آنها می خواهند به صورت مکرر و سریع و بدون محدودیت زمانی از سرمایه های خود استفاده کنند. در حالی که  بانک  فقط در زمان اداری و غیر تعطیل می توانند این خدمت را ارائه کنند.

برخی دیگر از افراد خرید یک گاوصندوق نسوز با سیستم ضد سرقت و نگهداری آن، در محلی که مورد نظر خودشان باشد را به صندوق امانات بانک ترجیح می‌دهند.

پلیس جهت مبارزه با سرقت دراین خصوص به فرهنگ‌سازی استفاده از صندوق امانات و همچنین گسترش آن‌ها توسط بانک‌ها در راستای کاهش سرقت از منازل تأکید کرده است.

در گذشته تنها بانک‌های دولتی ملزم به ارائه خدمت صندوق امانات بودند؛ اما اکنون اکثر بانک‌های دولتی و خصوصی با دریافت مبلغی به اجاره صندوق امانات می‌پردازند.برای ترغیب مردم به استفاده ازاین صندوق امانات، در دسترس بودن و مقرون به صرفه بودن آن‌ها باید درنظر گرفته‌ شود، همچنین متقاضیان باید به امنیت این صندوق ها اطمینان داشته باشند.

از جمله تدابیر امنیتی که بانک‌ها برای صندوق امانتشان درنظر گرفته‌اند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-درب ورودی سالن صندوق امانات مجهز به سیستم كارتخوان است و از طریق سیستم رایانه‌ای نیز قابل نظارت و كنترل می‌باشد.

-هر صندوق امانت بانک دارای قفل اختصاصی است. قفل هر صندوق دو کلید مخصوص دارد، که هر دو کلید در زمان واگذاری صندوق به دارنده صندوق تحویل می‌شود.

-صندوق‌های امانت بانک در سالنی مخصوص و در محل امنی قرار داد كه با بستن درب محوطه خزانه، دسترسی به آنها مقدور نیست و هنگام مراجعه دارنده صندوق، درب ورودی محوطه خزانه باز و پس از ورود و یا خاتمه کار مجددا بسته می‌شود.

-دو کلید نزد دارنده صندوق می‌باشد وچنان‌چه یکی از دو کلید مفقود شود، دارنده صندوق می‌بایست بانك را سریعا آگاه سازد تا بلافاصله اقدامات لازم انجام شود.

-چنانچه در نتیجه عدم مراقبت دارنده صندوق، هر دو کلید صندوق واگذار شده مفقود شود و بانک ناچار به شکستن قفل صندوق گردد، دارنده صندوق می‌بایست خسارت شکستن و تعویض قفل و بهای کلید و تعمیر صندوق را به میزانی که از طرف بانک تعیین می‌شود، بپردازد.

اما با توجه به همه ی موارد فوق داشتن یک گاوصندوق ایمن و منطبق با تکنولوژی های روز دنیا شاید  از صندوق امانات بانک کارآمدتر باشد چرا که محدودیتی برای مالک از لحاظ دسترسی ندارد و مالک هر زمان از شبانه روز بدون اتلاف وقت می تواند به راحتی به سرمایه های خود دسترسی داشته باشد.همچنین نیازی به جابه جایی سرمایه ،طلا و مدارک به بانک و دغدغه ی وقوع پیش آمد ناگوار در این فاصله  نیست.